Czy okresowy przegląd techniczny to tylko wymiana oleju i filtrów?

Okresowy przegląd techniczny auta - zakres czynności

Wielu kierowców kojarzy przegląd okresowy samochodu tylko z wymianą oleju oraz filtrów. To poważny błąd! Gdyby tak było to usługę tę mógłby wykonać prawie każdy, nawet osoby bez doświadczenia.

Zakres czynności, które należy wykonać aby uznać, że przegląd odbył się zgodnie z zaleceniami producenta auta jest znacznie dłuży niż tylko wymiana filtrów i oleju. Co dokładnie powinno się wykonać i sprawdzić jest uzależnione od modelu auta, przebiegu, a nawet sposobu jego użytkowania.

Co należy sprawdzić podczas przeglądu okresowego auta?

 

Zakres czynności podczas przeglądu technicznego autaW najnowszych autach lista czynności do wykonania w czasie przeglądu może zająć kilka kartek A4 i obejmować nawet kilkadziesiąt pozycji. Znajdą się tam na pewno takie pozycje jak kontrola skuteczności działania hamulców, sprawdzenie błędów zapisanych w sterowniku auta, sprawdzenie podwozia, nadwozia, układu przeniesienia napędu. Solidny warsztat powinien zadbać również o dokładne sprawdzenie oświetlenia, działanie wszystkich przełączników, a nawet regulację luzu sprzęgła czy wymianę płynu hamulcowego jeśli przy danym przebiegu auta zaleca to producent.

Różne modele aut często różnią się zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Dlatego też pełen zakres wymaganych czynności obsługowych można podać tylko do konkretnej marki i modelu auta.

Oczywiście mechanik nie zna dokładnie na pamięć całej procedury obsługowej. Co więcej można powiedzieć, że nie powinien jej znać. Fachowiec w serwisie samochodowym z prawdziwego zdarzenia posiada karty przeglądu opisujące pełen zakres czynności serwisowych wymaganych dla konkretnego samochodu.

Zakres podstawowych czynności obsługowych

 

Zgadzamy się z tym, że pewne czynności takie np. jak sprawdzenie świateł, hamulców, wydechu, filtrów i poziomu oleju to oczywistość. Jednak w przypadku wielu zaawansowanych technologicznie aut może się to okazać badanie zbyt ogólne. Jako przykład niech posłuży okresowa wymiana oleju w skrzyniach automatycznych. Zaniedbanie to może doprowadzić do jej przedwczesnego zużycia i w następstwie do jej poważnego uszkodzenia. W takiej sytuacji nie tylko narazimy się na kosztowną naprawę, ale możemy również utracić gwarancję producenta jeśli auto jeszcze ją posiada.

Aby przegląd był w 100% solidnie wykonany warsztat, który się tym zajmuje powinien posiadać do dyspozycji urządzenia diagnostyczne oraz odpowiednie oprogramowanie warsztatowe przeznaczone dla konkretnej marki samochodu. W nowoczesnych autach pewnych rzeczy nie da się dostrzec gołym okiem, do pełnej diagnozy potrzebne jest złącze diagnostyczne i aktualne oprogramowanie.

Jak często należy robić okresowy przegląd auta?

 

Co ile czasu - kilometrów należy robić przegląd Naszym zdaniem przegląd auta nie powinien być wykonywany rzadziej niż co rok lub 15 tyś km. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ coraz częściej producenci aut w książkach serwisowych podają coraz to odleglejsze terminy.

Sztuczne wydłużanie czasu pomiędzy obligatoryjnymi wizytami przeglądowymi na pewno nie będzie miało pozytywnego wpływu na kondycję podzespołów naszego auta.

Na przykład coraz częściej producenci zalecają wymianę oleju nie co 15 a co 30 tyś km. Uwierzcie! Jeszcze nie wyprodukowano oleju, który zapewniłby prawidłową ochronę silnika przez 30 tysięcy kilometrów. Nawet w niewysilonych silnikach benzynowych powinno się wymieniać olej co ok. 15-20 tyś km. W przypadku intensywnego miejskiego użytkowania maksymalnie co 15 tyś km.

Przynajmniej raz do roku powinno się serwisować klimatyzację samochodową. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia. W skarjnych przypadkach jazda z brudnym filtrem kabinowym może spowodować, że nabawimy się alergii. Poziom chłodziwa w układzie klimatyzacji ulega naturalnemu obniżaniu. Naturalnie spada wtedy wydajność klimatyzacji, a skrajnie niski poziom oleju w układzie może doprowadzić do zatarcia się sprężarki. Przynajmniej raz w roku powinno się „dobijać” klimatyzację do pełna.

Zapraszamy na okresowy przegląd techniczny do naszego warsztatu. Otrzymasz wydruk wszystkich czynności serwisowych, które wykonaliśmy w przypadku Twojego auta. Dowiesz się co wymaga natychmiastowej ingerencji mechanika, a z czym możesz jeszcze spokojnie pojeździć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *