Zawodny mikrostyk-przycisk otwierania bagażnika Insignia

Mikrostyk Insignia - przycisk otwierania klapy bagażnika

Opel Insignia to flagowa, bardzo wygodna limuzyna koncernu GM. Niestety jak każde auto ma swoje dobre i gorsze strony. W tym artykule pokażemy jak naprawić wadliwy mikrostyk – przycisk otwierania klapy bagażnika. Awaria ta pojawia się niestety praktycznie w każdym egzemplarzu nawet przy bardzo małych przebiegach. Dochodzi do takiego momentu, że naciskamy na przycisk, a klapa po prostu się nie otwiera, jest to bardzo frustrujące.

Dlaczego w ogóle elektroniczny stycznik jest tak wadliwy? Wszystkiemu winien jest projekt klapy bagażnika oraz chromowana listwa, która się na niej znajduje. Otóż podczas deszczu oraz w trakcie mycia pojazdu woda wpływa pod listwę, następnie na mikrostyk i dochodzi do jego zniszczenia. Na szczęście jego wymiana nie należy do czynności trudnych i bez problemu możemy wykonać ją samodzielnie.

Co będzie nam potrzebne? Oczywiście będzie nam potrzebny nowy przycisk – stycznik. Oryginał w atrakcyjnej cenie zakupicie w naszym sklepie dokładnie pod adresem -> mikrostyk Insignia – przycisk otwierania klapy bagażnika

Wymienny element wygląda dokładnie jak na zdjęciu poniżej:

Mikrostyk Insignia - przycisk otwierania klapy bagażnikaWymiana mikrostyku klapy bagażnika – Insignia – instruktaż

Oprócz nowego stycznika będziemy potrzebować również śrubokręt oraz klucz z dwiema nakładkami – 10mm oraz 7mm. Całość naprawy powinna zająć ok. 30-40 minut.

A teraz pytanie za 100 punktów… Jak dostać się do bagażnika, którego nie możemy otworzyć? Nic prostszego…Otwieramy go od środka za pomocą śrubokręta wkładając go w szczelinę pomiędzy klapą bagażnika a progiem załadunkowym i przesuwając zatrzask w lewo – widać to dokładnie na filmie.

Aby bagażnik nie zamknął nam się ponownie warto podłożyć pod klapę np. gazetę :).

Otwieramy bagażnik, aby było wygodniej wyjmujemy półkę i odkręcamy za pomocą klucza 7mm śrubę znajdującą się w wewnętrznym uchwycie do zamykania bagażnika.

Następnie zdejmujemy trzymające się na zatrzaskach wewnętrzne poszycie klapy.

Teraz możemy łatwo zdemontować chromowaną tylną listwę. Zdejmujmy gumowe nakładki zakrywające śruby z lewej i prawej strony i odkręcamy je za pomocą klucza 10mm. Za pomocą tego samego klucza odkręcamy również dwie śruby znajdujące się dokładnie na środku listwy pod emblematem. Na sam koniec wypychamy listwę za pomocą śrubokręta naciskając wystające po lewej i prawej strony „kołki”.

Zdejmując listwę delikatnie wypinamy kostkę ze switcha. Ostatecznie wyjmujemy mikrostyk z gniazda i zastępujemy go nowym. Odpowiednio podłączamy przewody i składamy wszystko w odwrotnej kolejności.

To już koniec pracy, nowy mikrostyk służący do otwierania klapy bagażnika w naszej Insignii powinien znów posłużyć dziesiątki tysięcy kilometrów.

Zapraszamy do komentowania i uwag.

6 thoughts on “Zawodny mikrostyk-przycisk otwierania bagażnika Insignia

  1. Na filmiku ten mikrostyk ma na końcach kabelków jeszce taką wtyczkę – czy tu też to jest?? Na foto nie ma… za to są jakieś dwie rureczki, do czego one?

    1. Te rureczki to są osłonki termokurczliwe. Nasza wersja mikrostyka nie posiada wtyczki, należy przylutować kable. W skrócie odcinamy starą wtyczkę tak żeby były odstające kabelki, przylutowujemy do nowego mikrostyka, przeciągamy rureczki termokurczliwe i podgrzewamy aby się wszystkie ładnie zacisnęło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *